Чому у алкоголіків «чисті» судини?

За свідченням лікарів-патологоанатомів у хронічних алкоголіків, які загинули з різних причин, при розтині виявляються «чисті», без атеросклеротичних бляшок судини.

Чи так це?

Справді, так буває дуже часто. У справжніх алкоголіків «зі стажем» практично немає атеросклеротичних бляшок, та й рівень холестерину в крові низький! Здорово! На підставі цих спостережень було зроблено висновок, що корисно щодня вживати близько 50 мл міцних напоїв або близько 1 келиха вина, або 1 келиха пива.

Подібні рекомендації звучали та звучать із вуст дуже шанованих лікарів. Люди не завжди прислухаються до рекомендацій лікарям, але ці рекомендації почули дуже багато людей і приступили до виконання. Ось тільки рівень атеросклерозу в країні чомусь не знизився.

Давайте розбиратися

Щоб продовжувати розмову, потрібно трохи розповісти про речовину, яку оголосили головним винуватцем виникнення атеросклерозу. Ця речовина – холестерин.

Холестерин – що це?

На жаль, лише дуже незначна кількість фахівців, навіть лікарів, до кінця розуміють, що таке холестерин. Його часто плутають із жирами. Іноді його називають транспортною молекулою, яка «тягне» жир у клітини.

Як звичайній людині розібратися в природі холестерину, якщо з високих трибун розповідають про холестерин не зовсім коректно.

Більшість людей знають про холестерину лише те, що він спричиняє атеросклероз. Насправді атеросклероз є дуже складним захворюванням і має безліч різних форм і причин. Атеросклероз при багатьох умовах може виникати при низькому вмісті холестерину в крові і, навпаки, може бути відсутнім у людей з високим вмістом холестерину.

Холестерин (він холестерол) – належить до класу стеринів (стеролів), тобто. до природних жирних спиртів . Стерини є у тварин, рослин, грибів.

Холестерин — це особливий стерин, який характерний тільки для тварин організмів , рослин його немає, але є аналоги холестерину — фітостерини (фітостероли). А у грибів аналогом холестерину є мікостерини.

Ми отримуємо холестерин, коли їмо будь-які тваринні продукти. Немає жодної тваринної клітини, в якій не був би присутній холестерин. Адже він обов’язково входить до складу мембран тварин клітин. Без нього тваринна клітина не відбулася б, отже, і тваринного світу не було. І людини б не було.

Далеко не весь холестерин організм отримує з їжі, лише близько 20%, а ще 80% синтезується самим організмом. Всі клітини організму (крім еритроцитів) мають здатність синтезувати холестерин, проте, основна його маса синтезується в печінці (50% синтезується в організмі). У тонкому кишечнику синтезується 15-20%, решта холестерину синтезується в шкірі, корі надниркових залоз, статевих залозах.

Холестерин має певні фізичні властивості. Однією з таких властивостей є нездатність розчинятися у воді , отже, нездатність переміщатися у ній атомно-молекулярному рівні. Оскільки основа крові – вода, то холестерин сам по собі не здатний переміщатися в крові .

Отак справи? Як же аналіз на холестерин? Адже для цього аналізу беруть у нас порцію крові.

Дійсно, холестерин у крові є, але він захований у мікросферах, які здатні переміщатися в крові. Оболонка цих мікросфер складається з білка та фосфоліпідів. А всередині сфери, як у батискафі, добре влаштувалися ті речовини, які цього робити не вміють. Одночасно з холестерином «не замочивши ноги» транспортуються по крові та жири, які також не можуть розчинитись у воді. Мікрофери для перевезення жирів та холестерину переміщається по крові не як тріска по річці, а як керований підводний апарат. Вони роблять зупинки, «вивантажують частину вмісту» (жири, холестерин), можуть прийняти новий вантаж, але, на відміну добре відомих нам транспортних засобів, є засобом перевезення одноразового використання. Після виконання своїх функцій вони мають бути утилізовані із залишками вантажу.

Керовані мікросфери, в яких переносяться тригліцериди та холестерин, називаються ліпопротеїди . Вони бувають декількох видів і відрізняються розмірами, плавучою щільністю, складом, фізико-хімічними властивостями та призначенням. Загалом на балансі нашого організму близько 15 видів таких мікросфер. Для розуміння причин відсутності бляшок холестерину в судинах алкоголіків достатньо зупинитися на найважливіших з них.

Хіломікрон

Найбільшими за розмірами і найменшою щільністю є мікросфери, які називають хіломікронами. Ці транспортні засоби (ліпопротеїди) використовуються для перевезення жирних кислот та холестерину їжі з кишечника до різних органів.. Заводи з будівництва хіломікронів розташовані тут же, в кишечнику, а будівельним матеріалом для стін мікросфер є амінокислоти та фосфоліпіди. Хиломікрони вже у процесі будівництва заповнюються жирними кислотами, які у побуті називають жирами (приблизно 80-90% «вантажу»), холестерином, як вільним (2%), і у комплексі з жирними кислотами, тобто. ефірами холестерину (5%). Їх оболонки містять білок (2%) і фосфоліпіди – складні ліпіди, що складаються з гліцерину, жирних кислот, фосфорної кислоти та будь-якої азотовмісної сполуки (4%).

Хіломікрони досить великі і мають низьку щільність (за рахунок великої кількості жирних кислот). Через великий розмір вони не здатні безпосередньо проникнути в кровоносне русло, а потрапляють з кишечника спочатку в лімфу, а потім через грудну лімфатичну протоку — в кров. Якщо в крові занадто багато хіломікронів, плазма крові схожа на молоко. Хиломикроны починають будуватися у ворсинках кишечника у той час, коли їжа надходить у кишечник, тобто. в нормі натще або після тривалої утримання від їжі вони не повинні виявлятися в крові.

Хіломікрони в основному призначені для постачання жирів з кишечника в тканини, що запасають або використовують жири для виробництва енергії. Це жирова тканина, легені, міокард, молочна залоза, що лактує, кістковий мозок, нирки, селезінка, макрофаги, скелетні м’язи . Тканини цих органів люблять «поласувати» жирами і мають можливість прийняти жири, «доставлені» хіломікронами. На внутрішній стінці судин цих органів (крім печінки) є спеціальний фермент — позапечінкова ліпопротеїнліпаза, який допомагає «вивантажити жири» з хіломікронів.

Фермент позапечінкова ліпопротеїнліпаза стає активним, тільки коли бачить розпізнавальний знак на мікросфері, а саме, спеціальний білок аполіпопротеїн С2, який вбудовується в хіломікрони ще на етапі їх будівництва. Фермент аполіпопротеїну С2 бере участь у ліполізі жирних кислот, тобто. в процесі розщеплення жирів на їх жирні кислоти, які є джерелом енергії для клітин. Робота цього ферменту може бути заблокована хлористим натрієм (харчовою сіллю), якщо його занадто багато в навколишньому просторі. У цьому випадку жири з хіломікронів не зможуть вивантажитися, а продовжать мандрувати кров’ю «на борту» хіломікронів. Клітина залишиться без палива, а плазма буде схожа на молоко.

Кількість ферменту ліпопротеїдліпазу збільшується при дії і нсулін і  прогестерону , тобто. інсулін та прогестерон допомагають вивантажити жири з хіломікронів, у тому числі і в жирових клітинах.

Циркулюючи по крові, хіломікрони поступово звільняються від жирів і в результаті на їхньому «борті» залишається мало жирів і багато (щодо жирів) холестерину. Залишився вантаж хіломікрони висаджують у печінці, яка поглинає мікросферу-носія разом з вантажем, що залишився.

Якщо ферменту ліпопротеїдліпазу на стінці судин немає (наприклад, при спадковому дефіциті) або рівень інсуліну дуже низький (наприклад, діабет І типу), то хіломікрони, як «Летючий Голландець», продовжуватимуть циркулювати по крові, переповнені своїм вантажем, що проявляється підвищенням рівня тригліцеридів у крові. Такі хіломікрони рано чи пізно пошкоджуються та проковтуються макрофагами (великими імунними клітинами). А органи залишаються голодними, т.к. жири не можуть бути доставлені до них. У цьому випадку найменше відхилення від дієти веде до небезпечного підвищення рівня тригліцеридів у крові та, як наслідок, запалення підшлункової залози. А серце, не отримуючи достатньої кількості палива (жирів) для утворення енергії, насилу виконує свої функції.

У алкоголіків і людей із захворюваннями кишечника, шлунка, вегетаріанців або дотримуються жорсткої малобілкової дієти, часто виникає ще одна проблема — порушення синтезу хіломікронів в кишечнику (для цього немає достатньої кількості амінокислот). У цьому випадку рівень тригліцеридів у крові може бути досить низьким, але це не від хорошого здоров’я.

Хиломікрони роблять дуже незначний внесок у розвиток атеросклерозу. Розмір хіломікронів, заповнених жирами, досить великий, щоб зуміти «протиснутися» в судинну стінку, де формується атеросклеротична бляшка. Але коли тригліцериди залишають мікросфери, а харчовий холестерин все ще залишається «на борту», ​​хіломікрони сильно зменшуються в розмірах і набувають потенційної здатності проникати через стінки артерій і застрягати там. Таке можливо, якщо спорожнілі хіломікрони погано відновлюються печінкою, наприклад, при дефіциті ферменту печінкова ліпаза (рідкісна спадкова патологія), яка розщеплює хіломікрони.  Це трохи підвищує ризик появи холестеринової бляшки .

ЛПОНП

Ліпопротеїди Дуже низької щільності (ЛПДНЩ) мають менші розміри в порівнянні з хіломікронами і вищу щільність. Вони синтезуються у печінці. Будівельним матеріалом є амінокислоти та фосфоліпіди. «Вантаж», призначений для транспортування з печінки до інших органів (а це тригліцериди та холестерин, які також синтезуються в печінці), потрапляє до ЛПДНЩ ще на етапі будівництва. У міру просування крові частина «вантажу» залишає мікросфери. Першими, як і у випадку з хіломікронами, «вивантажуються» тригліцериди.

Розмір ЛПДНЩ також досить великий, щоб «протиснутися» через стінку судин, тому внесок ЛПДНЩ у появі атеросклеротичної бляшки мінімальний.

Хіломікрони і ЛПДНЩ розподіляють по органах і тканинах 70-150 г жирів за добу, причому 2/3 цієї кількості припадає на частку хіломікронів, що розподіляють жири, що надходять з їжею, а 1/3 — на частку ЛПДНЩ, що розподіляють жири, що синтезуються в печінці.

ЛПНЩ

Як тільки тригліцериди залишає ЛПДНЩ і всередині мікросфер в основному залишається холестерин, обсяг транспортного засобу зменшується, щільність збільшується. В результаті дії на ЛПДНЩ двох ферментів (ліпопротеїнліпази та печінкової ліпази), відбувається перетворення утворення ЛПДНЩ в ЛПНЩ. Таким шляхом утворюється переважна частина ЛПНЩ, що циркулюють у крові.

ЛПНГ досить дрібні, вони здатні протиснутися крізь судинну стінку та «висадити» холестерин у клітинах тих органах, де на нього чекають. Ось тільки трапляється так, що ЛПНГ застряють у судинній стінці, а це (за безлічі додаткових умов) може бути відправною точкою для утворення атеросклеротичної бляшки.

Тому ЛПНГ називають «поганими» і намагаються зробити все, щоб знизити їхню кількість. Окремі герої боротьби з ЛПНП, яким вдалося надмірно знизити їхній рівень, цілком на собі відчули наслідки такої «перемоги». Слабкість, депресія – неодмінні супутники припинення постачання холестерину до клітин.

HDL

Наш організм забезпечує не тільки постачання холестерину клітинам різних органів, а також дбає про те, щоб невикористаний холестерин збирався спеціальними транспортними засобами, які називаються ЛіпоПротеїди Високої Щільності (ЛПВЩ) і доставлявся в печінку «на утилізацію».

Тільки печінка, включаючи невикористаний холестерин до складу жовчі, здатна вивести з організму холестерин!

Порушення у системі жовчовиведення, порушення процесів жовчоутворення у печінці, неправильний склад жовчі є важливими причинами підвищення рівня холестерину в крові. Детально про це поговоримо у наступних статтях.

Також важливою причиною порушення зворотного транспорту холестерину є порушення синтезу ЛПВЩ у печінці та кишечнику.

ЛПВЩ синтезуються в печінці і, в невеликій кількості, в тонкому кишечнику у вигляді попередників ЛПВЩ. Вони мають дископодібну форму, невеликий розмір та містять високий відсоток білків та фосфоліпідів. Попередники ЛПВЩ практично не містять холестерин та тригліцериди. Вони збагачуються холестерином, одержуючи його від інших ліпопротеїдів (ЛПНГ та хіломікронів, які вже віддали тригліцериди їжі). Тобто. відбувається «перевантаження» невикористаного холестерину на ЛПВЩ, завдання яких доставити в печінку вантаж, що став небезпечним, на утилізацію і виведення. Це дозволяє знизити рівень холестерину в крові, уникнути його надлишку в клітинах, зменшити розміри ЛПНГ і хіломікронів до станів, коли вони стають настільки дрібними, що можуть вільно проходити крізь стінки судин, не застряючи в них. Усе це знижує ризик розвитку атеросклерозу.

ЛПВЩ мають найбільш виражені антиатерогенні властивості, тому необхідно постійно забезпечувати їх нормальний рівень. Рівень ЛПВЩ не може бути нормальним при хронічній хворобі печінки, глибокому дефіциті білка в їжі та при раціоні харчування, перенасиченому вуглеводами та не насиченими жирними кислотами (олією, великою кількістю горіхів).

Існує кілька способів зниження рівня холестерину в крові

Цивілізований спосіб:

 • Забезпечувати за допомогою хіломікронів та ЛПНГ оптимальне постачання холестерину в тканини органів, які його потребують, але також забезпечити збір та зворотну доставку невикористаного холестерину до печінки за допомогою ЛПВЩ, але при обов’язковому налагодженні процесів жовчоутворення та жовчовиведення.

Дикі методи:

 • Порушити чи заблокувати синтез транспортних засобів, які переносять холестерин.
 • Порушити синтез холестерину в печінці та різко знизити надходження харчового холестерину.

Ви який варіант вибираєте? Алкоголіки вибирають дикі методи.

Отруйний метаболіт етанолу

Сам етанол не викликає серйозних ушкоджень печінки, це робить його надзвичайно отруйним метаболітом – ацетальдегідом . Випитий алкоголь окислюється до ацетальдегіду за участю ферменту алкогольдегідрогеназу. Далі ацетальдегід, за участю ферменту альдегіддегідрогеназу, повинен трансформуватися до вуглекислого газу та води, або, включаючись у цикл лимонної кислоти, трансформуватися в інші сполуки, у тому числі жирні кислоти.

Ацетальдегід дуже токсичний. Його патогенний ефект залежить від кількості ацетальдегіду, що утворився, що обумовлено в першу чергу обсягом алкоголю, що надійшов, і швидкістю його окислення. Кількість та час знаходження в печінці ацетальдегіду залежить як від темпу його утворення, так і від швидкості подальшого метаболізму.

При дії ацетальдегіду збільшується синтез тригліцеридів (жирів) у печінці, знижується окислення жирних кислот (освіта з них енергії), а також порушується формування ліпопротеїдів та вихід їх із печінки.

Тобто. у алкоголіків під впливом токсичного ацетальдегіду:

 • жирів у печінці утворюється більше;
 • ЛПДНЩ, призначених для перенесення жирів з печінки до органів, синтезується менше норми;
 • ЛПНГ, призначених для транспортування холестерину з печінки до різних органів, синтезується менше норми;
 • окислення (спалювання жирів) у печінці знижується.

Виходить, що жири та холестерин залишаються в печінці! Причому жирів синтезується у печінці дедалі більше.

У результаті у алкоголіків маємо:

 • низький рівень енергозабезпечення різних органів, у тому числі печінки (жири залишаються в печінці та погано окислюються), що позначається на численних функціях печінки та інших органів;
 • низький рівень холестерину в крові (холестерин залишається у печінці);
 • відсутність атеросклеротичних бляшок (низький рівень холестерину у крові);
 • і … жировий гепатоз (накопичення жиру в печінці), а згодом — цироз печінки !

Чи варто знижувати рівень холестерину за таку ціну!

Існують цивілізованіші способи зниження рівня холестерину в крові, але про це в наступних статтях.

У алкоголіків є ще одна причина порушення синтезу ліпопротеїдів – це порушення синтезу в організмі фосфоліпідів, які є абсолютно необхідними для побудови оболонки мікросфер.

Без фосфоліпідів мікросфери не могли б переміщатися по крові.

Фосфоліпіди синтезуються практично у всіх клітинах тіла, хоча деякі клітини мають особливі можливості для їх утворення у величезних кількостях. Майже 90% фосфоліпідів синтезується у печінці, суттєві кількості цих речовин утворюються в епітеліоцитах кишечнику під час всмоктування жирів. Тобто. Для виконання необхідного синтезу фосфоліпідів печінка та кишечник мають бути здоровими.

Фосфоліпіди входять до складу всіх клітинних мембран. Головна особливість фосфоліпідів полягає в тому, що «головка» у них гідрофільна (любить воду), а «хвости» гідрофобні (намагаються уникнути контакту з водою). Це дозволяє фосфоліпідам при знаходженні в товщі водного середовища утворювати бислой (подвійний шар фосфоліпідних молекул), де гідрофільні голови з обох сторін стикаються з водою, а гідрофобні хвости заховані всередину бислоя і тим самим захищені від контакту з водою.

Саме такий бислой з фосфоліпідів створює зовнішню оболонку наших мікросфер (ліпопротеїдів) для транспорту холестерину, а також мембрани клітин організму. Зовнішній шар з головок фосфоліпідів повернутий у бік води і добре переміщається в ній, а внутрішній шар з хвостів повернутий у бік ліпідів та холестерину, які також уникають контакту з водою, але дуже добре вживаються та контактують із хвостами фосфоліпідів. Дотримано інтересів кожної зі сторін і така система є дуже життєздатною.

Для утворення фосфоліпідів потрібні специфічні речовини, які називають ліпотропними факторами. Ліпотропні називають речовини, які беруть участь в обміні жирів. Основною функцією таких речовин є запобігання неприродному або надмірному накопиченню жиру в печінці.

Вітамін В4 (він же – холін), який є присутнім у повноцінному раціоні, а також синтезується в організмі, відноситься до ліпотропних факторів. Холін необхідний освіти лецитину, який, своєю чергою, необхідний формування молекули фосфоліпіду. Крім холіну (вітаміну В4) до ліпотропних речовин відносяться: інозитол (вітамін В8), фолієва кислота (вітамін В9), біотин (він же – вітамін В7 та вітамін Н), амінокислота метіонін.

З холіном та іншими ліпотропними факторами у алкоголіків виникають серйозні проблеми. Адже алкоголіками насамперед стають ті, хто «погано закушує», і не отримує з їжі достатньої кількості ліпотропних факторів. Багато вітаміну В4 містять такі продукти: жовток яйця, печінку та нирки тварин, м’ясо, риба, сир, сир. Згадайте, адже саме ці продукти категорично забороняють зниження рівня холестерину в крові. А далі йдуть продукти, в яких холін набагато менше. Це переважно рослинні продукти.

Фізіологічній ролі холіну стали приділяти увагу після досліджень К. Дьяконова, які показали, що виняток холіну з їжі веде до розвитку ожиріння печінки. У зв’язку з цим холін був віднесений до незамінних факторів харчування.

Вітамін B4 здатний синтезуватися в організмі за участю амінокислоти метіонін, вітамінів В12 (ціанокобаламіну) та В9 (фолієвої кислоти). Але можливості синтезу вітаміну В4 в організмі обмежені та синтезується в організмі холіну набагато менше, ніж потрібно. Саме тому йому було присвоєно ранг вітамінів.

При порушенні функції печінки (що завжди спостерігається у алкоголіків) або низькому надходженні з їжею білка з високим вмістом метіоніну (а це ікра, тверді сири та бринза, сир, м’ясо, птиця, яйця, риба), а також вітамінів В9 та В12 може порушуватися і так обмежений синтез вітаміну В4.

Вороги холіну:  алкоголь та його метаболіти (ацетальдегід) , естрогени, сульфаніламідні препарати, деякі антибіотики (високі дози тетрацикліну). Висока температура (до 180 ° С) не руйнує холін. Тому в процесі варіння холін не руйнується. А смаження, приготування на грилі, запікання при температурі близько 200 градусів та вище руйнують вітамін В4.

Отже, у алкоголіків можуть існувати серйозні проблеми з вітаміном В4: порушено надходження при поганому харчуванні, відбувається руйнування під дією алкоголю та ацетальдегіду, порушено синтез у пошкодженій печінці. У результаті утворення фосфоліпідів порушується, а, отже, порушується синтез ліпопротеїдів, які розносять холестерин і жири організмом, позбавляючи печінку від завалів жиру.

Жировий гепатоз буває не лише у алкоголіків.

Дефіцит вітаміну В4 досить поширене явище у вегетаріанців, людей зі зниженим споживанням тваринних продуктів, що голодують. Цим людям категорично протипоказано алкоголь.

Основна причина розвитку жирового гепатозу – алкоголь (70%). Такий гепатоз називають алкогольним жировим гепатозом. У підлітків причина гепатозу — зловживання енергетичними напоями при дефіциті білка та вітамінів у їжі, вживання наркотичних речовин (екстазі, кокаїн, опіати та ін). Жирові надлишки в печінці, як не дивно, можуть утворюватися і у худих людей при дефіциті в раціоні харчування білків (вегетаріанці), а також у тих, хто захоплюється різними дієтами, різко худне.

Ув’язнені «Освенциму» при дистрофії мали високий вміст жиру в печінці. У дітей із таким захворюванням як квашіоркор (викликано дефіцитом білка при достатній кількості вуглеводів у їжі) виявлено жировий гепатоз.

Хронічні гепатити (особливо вірусний гепатит С), хронічний панкреатит (запалення підшлункової залози) супроводжуються жировим гепатозом.

Порушення розщеплення жиру та окислення вищих жирних кислот при впливі таких отрут, як чотирихлористий вуглець, який широко застосовується у промисловості як розчинник жирів, смол, каучуку; бактеріальні токсини – фосфор, хлороформ; пестициди в овочах, а також деякі лікарські засоби – великі дози тетрацикліну, сульфаніламідні препарати, які провокують жировий гепатоз печінки.

Є й інші причини жирового гепатозу, пов’язані з порушенням обміну речовин в організмі, але вони зазвичай поєднуються із загальним ожирінням.

Профілактика жирового гепатозу

 • Найбільш радикальний захід – повне утримання прийому алкоголю.
 • Повноцінна дієта з достатнім вмістом білка (не менше 0,9 г чистого білка на 1 кг маси тіла на добу). За необхідності – збагачення раціону комплексом незамінних амінокислот. Неможливо відновити печінку за дефіциту білка!
 • Введення в раціон ліпотропних факторів у вигляді БАД або фармацевтичних препаратів: лецитину, вітамінів В4 (холін), В8 (інозитол), В9 (фолієва кислота) та В12 (ціанокобаламін), а краще одночасно всього комплексу вітамінів групи В.
 • Забезпечення достатньої, але не надмірної калорійності харчування (близько 2500-3000 ккал залежно від зростання, статі, фізичного навантаження).
 • Забезпечення повноцінного жирового раціону: 50% тваринних жирів, 50% – мононенасичених (з оливкової олії) та поліненасичених жирних кислот (омега-3 з риби та лляної олії). Додавання невеликої жменьки горіхів до раціону.
 • Забезпечення організму вуглеводами 450-500 г вуглеводів на добу, їх 80 г – цукру (глюкоза, сахароза, фруктоза – лише з фруктів, ягід). Корисний стиглий виноград (у невеликих кількостях).

Для розрахунку кількості чистого білка в раціоні необхідно враховувати, що 100 г м’яса або риби містять близько 18-21 г чистого білка. У 100 г сиру — близько 13-15 г чистого білка, в 100 г молока або кефіру — близько 3 г чистого білка, в 1-му яйці — 7-10 г білка.

Кількість жирів та вуглеводів слід визначати за таблицями вмісту жирів та вуглеводів у продуктах харчування, або орієнтуватися за етикетками до продуктів.

Необхідно розуміти, що будь-який продукт, будь він рослинний чи тваринний, завжди містить різні типи жирів (насичені, мононенасичені та поліненасичені). У будь-якій рослинній олії є частка насичених жирів, а в будь-якому м’ясі є як мононенасичені, так і поліненасичені жирні кислоти. Наприклад, соняшникова олія містить близько 12% насичених жирів (з усіх жирів), кукурудзяна – 17%, а свинина містить 34% мононенасичених жирних кислот.

Зразковий добовий набір продуктів для профілактики та лікування жирового гепатозу, в грамах

 • Хліб білий (підсушений) – 200
 • Рис – 40
 • Крупа гречана або пшоняна — 20
 • Картопля – 180
 • Капуста (білокочанна або цвітна) – 70
 • Морква чи кабачки – 80
 • Томати – 50
 • Яєчний білок (варити 10 хвилин або білковий омлет) — з 2-х яєць
 • Яєчний жовток – 1 на тиждень (замість сиру)
 • М’ясо або птиця (телятина, індичка, курка), або риба (наприклад, крижана, північна тріска) – 150-200
 • Печінка кролика – 70 (1 раз на тиждень замість 100 г м’яса)
 • Сир 9% — 200 г
 • Сир не жирний – 20
 • Кефір чи справжній йогурт – 200
 • Сметана – 20
 • Оливкова олія 100% – не більше 1 столової ложки
 • 2 волоських горіхів або невелика жменька бразильських горіхів (або лісових горіхів)
 • Свіжі фрукти та ягоди (крім малини); бажано включати виноград – 300
 • Відвар шипшини або компот із сухофруктів – 200
 • Фрукти та компоту – 5

Не допускається смаження будь-яких продуктів. М’ясо, рибу, овочі слід варити (можна на пару) або гасити. Для поліпшення смаку їжі рекомендується включати до раціону петрушку, кріп, кінзу. Не рекомендуються гірчиця, хрін, майонез, чорний і червоний перець, кетчуп та інші спеції. Також не рекомендуються в сирому вигляді цибуля (ріпчаста та зелена), часник, редис, редька.

Категорично забороняється сирий чи погано відварений білок яйця, т.к. в ньому містяться речовини, які руйнують ферменти підшлункової залози та руйнують такий ліпотропний фактор, як вітамін Н (біотин, вітамін B7).

На ранніх етапах алкогольної хвороби печінки дотримання цих умов та медикаментозна терапія (наприклад, силімарин, препарат Есенціале-форте) можуть призвести до повного зворотного розвитку патологічних змін печінки.

Жирова дистрофія печінки перестав бути застиглою структурою. Своєчасне припинення прийому алкоголю та впливу інших гепатотоксичних факторів призводить до повної морфологічної нормалізації гепатоциту.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *