7 проблем зі сном, з якими стикаються подружжя, та як їх розв’язати

Сон поряд з іншою людиною не лише дає нам відчуття комфорту та безпеки, близькості, єдності, але й має користь для здоров’я – підвищення рівня кортизолу та зниження запальних процесів у організмі. Чи не класно, еге ж?

Одначе, люди мусять одне до одного звикати. І під час сну також. Різні цикли сну, хропіння, перетягування ковдри на себе (в прямому сенсі цього слова) та інші, очевидні причини, не дають кортизолу піднятися до належного рівня. Та ми не здаємося – компромісів, щоб здолати перешкоди, — досить.

1. Війна за ковдру

сон

Визнаймо це: серед нас живуть люди, які ніколи не діляться ковдрою. Ніколи. Ви спокійно засинаєте зі своєю половинкою, вкрившись теплою ковдрою, а посеред ночі стукаєте зубами від холоду: холодні, замерзлі, на самому краєчку ліжка. І ковдри у вас – ані кусника! Марно намагатися її забрати – вона знову щезне за мить! Як би смішно не було нам, читаючи ці слова, вранці ви ризикуєте посваритися з коханим/коханою та і гарно виспатися не зможете.

Розв’язання проблеми: Дві окремі ковдри та широке ліжко! Так у кожного з вас будуть свої «інструменти для гарного сну» і ви не будете «красти ковдру одне в одного». Спитайте у партнера, чи не холодно їй/йому вночі – можливо, саме тому він/вона прибирає до своїх рук всю ковдру.

2. Хропіння

сон

Уявіть, як ви мирно, тихенько посопуючи, засинаєте у своєму м’якенькому ліжечку, і зненацька над вухом лунає клаксон потяга! Ні, це аж ніяк не сирена тривоги – це ваш партнер так спить.

Якщо він/вона хропить іноді – нічого страшного, та за тривалого повторення проблеми можуть бути більш суттєвими. Сон обох сторін порушується, і той, хто хропе, і того, хто його слухає, болить голова, та і наступний день буде геть зіпсований.

  • Короткотермінове рішення: Змініть позицію під час сну – хропіння найчастіше з’являється тоді, коли ми спимо на спині. Допоможе і підіймання голови. Лягайте спати перед “хропуном”, вуха заткніть навушниками. За потреби тримайте одне між одним дистанцію.
  • Довготермінове рішення: Допоможуть зміни способу життя – схуднення, новий режим сну, відмова від алкоголю, паління, медитації. Якщо хропіння не припиняється – зверніться до лікаря.

3. Різні температурні вподобання

сон

Температура від 19 °C до 20,5 °C вважається оптимальною для спокійного сну більшості людей, та її показники можуть відрізнятися. Та і ви зрозумієте, що ваші “уподобання під час сну” відрізняються від уподобань вашого партнера. З незручною для вас температурою вам буде важче заснути, як і поринути в глибокий сон і виспатися.

  • Рішення: Щоб уникнути суперечок та розв’язати цю ситуацію бажано кілька ночей поспати окремо. Якщо партнер обожнює холоднішу температуру – виберіть для себе тепле покривало чи піжаму, а якщо ви любите тепло – забезпечте коханому/коханій свіжість та провітрювання приміщення.

4. Нічні прокидання

Несподівані нічні прокидання – досить поширена річ. Вони – наслідок безсоння, стресу, надмірного зависання в мережі, несприятливих умов для сну чи просто не врегульованого режиму сну та засинання. Якщо ви прокидаєте та впродовж 20-25 хвилин не можете заснути – марно просто лежати.

  • Короткотермінове рішення: Встати з ліжка, перейти в іншу кімнату та зайнятися чимось спокійним, поки сон знову вас не здолає. Та ніколи не робіть цього поруч з партнером. Поверніться до спальні тоді, коли будете готові заснути.
  • Довготермінове рішення: Покращте гігієну сну. Спальню зробіть темним, спокійним та свіжим приміщенням. Перед часом засинання менше сидіть в мережі. Не вживайте кофеїну перед сном. Виробіть для себе зручний режим сну та неухильно його дотримуйтесь.

5. Пітніння уві сні

сон

Ви прослизнули у свіже, прохолодне ліжко – здавалося б, нічого не віщувало біди. Та час проходить, організм віддає тепло і ми починаємо пітніти. Нічне рясне потовиділення скоро стане спільною проблемою, якщо ви обіймаєтеся уві сні та спите під одною ковдрою.

  • Рішення: Умови сну та сама комплектація ліжка найперше впливають на нічні потовиділення. Придбайте матрац з охолоджувальними властивостями та простирадла, які “дихають”, наприклад із льону. Ця тканина прекрасно пропускає повітря. Пам’ятайте, що нічний піт може сигналізувати про більш серйозні негаразди зі здоров’ям, тож за частого спітніння вночі обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

6. Протилежні цикли сну

В науці це відомо як протистояння між жайворонками, які рано встають та совами, які пізно лягають. У кожної людини є свій “хронотип”, який регулює наш біологічний годинник. З віком він змінюється: молодь-«сови», подорослішавши, перетворюється на стариганів-жайворонків.

Якщо ви зрозуміли, що у вас з партнером відрізняються добові ритми, важливо жити саме за власним і не зраджувати йому. У протилежному випадку жайворонки, які люблять рано лягати, страждатимуть від безсоння, тривоги та занепокоєння.

Вирішення: Лягайте спати в різний час, згідно зі своїм добовим ритмом. Освітлення вам у цьому допоможе. Гормон сну чи мелатонін виробляється організмом, коли в приміщенні темно, і його продукування зупиняється, якщо в кімнаті змінюється освітлення: світає і нам час прокидатися. Тож яскраве освітлення вранці та приглушене ввечері допоможе “совам” дещо скоригувати свій режим.

7. Діти в ліжку

сон

Як партнер, так і дитина в ліжку дуже впливає на якість нашого сну. Ви постійно прокидаєтеся, сон переривається, дитина крутиться в ліжку, вимагаючи собі більше місця. Шлюб витримуватиме через це серйозні випробовування, адже одному з партнерів доведеться поступитися своїм місцем.

  • Рішення: Варто зважитися та навчити дитину спати у своєму ліжечку, допомогти звикнути самостійно засинати. Спільний сон впливає на подальше емоційне на когнітивне сприйняття маляти, воно дощенту руйнує здоровий батьківський сон. А дитині відвикати від такої звички досить складно.

А які проблеми зі сном у вашій родині?

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *