Кортизоловий живіт: що це таке і як позбутися від стресового жиру

Ми звикли думати, що накопичення жиру – результат неправильного харчування.

Частково це правда, хоча незбалансованість раціону – далеко не єдиний винуватець появи зайвих сантиметрів на животі.

Методи позбавлення від стресового жиру

Ми звикли думати, що накопичення жиру – результат неправильного харчування. Частково це правда, хоча незбалансованість раціону – далеко не єдиний винуватець появи зайвих сантиметрів на животі.

Кортизол – це стероїдний гормон, що належить до групи глюкокортикоїдів. Пік вироблення цього гормону припадає на стресові ситуації та обумовлений необхідністю підтримання гомеостазу шляхом визначення енергетичних потреб організму. І саме кортизол визначає, з яких джерел організм буде черпати енергію в стресових ситуаціях – з жирів, вуглеводів або білків, а також, скільки конкретно її потрібно для ухилення від стресора. В той самий час, він призводить до появи так званого стресового жиру.

Що таке кортизоловий животик, або Звідки береться стресовий жир

Коли в стресових умовах запускається гормональний каскад і починає активно вироблятися кортизол, організм не дає глюкозі відкладатися, як запас, а кидає її на боротьбу зі стресом.

Кортизол також призводить до звуження судин і почастішання ЧСС (частота серцевих скорочень). Згодом стрес минає, рівень гормону нормалізується. Однак часті стреси призводять до:

 • набору ваги;
 • ожиріння;
 • діабету;
 • дисбалансу цукру в крові;
 • придушення імунної системи;
 • безсоння;
 • синдрому хронічної втоми;
 • дисфункції щитоподібної залози;
 • депресії;
 • проблем із репродуктивною функцією;
 • серцево-судинних захворювань.

Що стосується набору ваги, постійно підвищений рівень кортизолу призводить до переміщення збережених тригліцеридів у вісцеральні жирові клітини, особливо в ділянці живота. Звідси й назва – стресовий жир, кортизоловий живіт. Це призводить до дозрівання жирових клітин і збільшення вироблення кортизолу на рівні тканин.

Кортизоловий живіт – результат часто підвищеного “рівня кортизолу. “

Стійкість до інсуліну також заважає підтримувати здорову вагу або безперешкодно худнути. Якщо клітини не отримують необхідного палива (глюкози), оскільки дія інсуліну блокується, мозок приймає логічне рішення – вживати більше їжі, причому висококалорійної, що призводить до набору ваги. Також кортизол впливає на потяг до певних харчових продуктів (зокрема, до солодощів) і апетит, роблячи вплив на інші гормони та процеси в організмі, що запускаються під впливом стресу.

Чи існують методи позбавлення від стресового жиру?

Взяти вагу під контроль і позбутися стресового жиру допоможе план, що складається з 5 пунктів:

1. Дайте м’язам працювати

Активні заняття, під час яких працює максимальна кількість м’язів (відтискання, присідання, спеціально складені плани тренувань), дозволяють організму втекти від стресу. Під час вправ кров циркулює швидко, що сприяє нейтралізації негативного впливу кортизолу. Однак навіть за 18 хвилин прогулянок 3 рази на тиждень допомагають знизити рівень гормону стресу на 15%.

2. Не поспішайте їсти

У стані стресу ми схильні швидко ковтати їжу, практично не пережовуючи її. Така харчова поведінка неминуче веде до збільшення порцій і появи кортизолового животика. Не поспішайте, смакуйте кожен шматочок їжі, звертайте увагу на відчуття насичення, щоб стресовий жир не відкладався в ділянці живота та інших проблемних зонах.

3. Підходьте до дієт із розумом

Постійні дієти підвищують рівень кортизолу на 18%, крім цього, жорсткі дієти давно визнані не найкращим способом позбавлення від зайвої ваги, яка, як правило, повертається. Також, якщо Вам хочеться солодкого або трохи іншої шкідливої їжі, краще дозвольте собі маленький шматочок ласощів. І не забувайте про сніданок!

4. Не пийте каву в стресових ситуаціях

У стресових ситуаціях краще не вживати кофеїн, який ще більше підвищує рівень кортизолу. За один раз чашка кави під час стресу не зробить нічого поганого, однак, якщо це увійде у звичку, стресовий жир буде дуже важко зігнати.

5. Спіть міцно

Мабуть, один із найбільш ефективних методів боротьби зі стресом – сон. На жаль, далеко не в кожній стресовій ситуації можна лягти та виспатися, однак необхідно стежити за тим, щоб Ви належним чином висипалися вночі – так Ваша здатність протистояти впливу стресорів зросте. Позбутися від стресового жиру набагато складніше, ніж від зайвих сантиметрів, що є результатом звичайного переїдання.

Сподобалася стаття? Напишіть свою думку в коментарях.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *